How grafik tasarım ne iş yapar can Save You Time, Stress, and Money.

Muare: Aynı açıyla basılmış 2 tramın oluşturduğu desenleme. Baskıda istenmeyen bir durumdur.

Telle Dikiş: Formaların ya da tabaka halindeki kâğıtların tel zımba ile birbirine tutturulması işlemidir. Sırttan ve üsten telle dikiş olmak üzere iki şekilde yapılır.

Grafik tasarım alanındaki tüm programlara hakimiz, hayal gücümüz yüksek, tam motiveyiz ancak ajans çalışanlarıyla veya diğer mesleki çalışmalarda grafik tasarım terimlerine hakim değil, jargona uzağız diyorsanız; paniklemeyin. Gerek mütevazi olarak kurduğunuz sosyal medya çalışmalarınızdaki tasarımlarda, gerek profesyonel olarak yaptığınız çalışmalarınızda grafik tasarım diline daha hakim ve kelime dağarcığınıza kelime ekleyecek grafik tasarım mesleğindeki bütün terimlere maksimum 5 dakika içerisinde hakim olacaksınız. Hadi başlayalım:

Tasarım: Ortaya çıkarılacak sonucun planlanmasına dair yapılan ve yaratıcılık gerektiren bir eylemdir.

Tek tek ajansları gezmek için vaktiniz yoksa bize nasıl bir hizmet almak istediğinizi anlatın, firmanız için en doğru five ajansı dimension yönlendirelim.

Grafiker: Görsel sanatlar alanındaki ressam, heykeltıraş gibi meslek mensuplarından biri olan grafikerler, basılması istenen materyali estetik kurallar çerçevesinde baskı için düzenleyen; yazıları ve görsel unsurları işin niteliğine uygun bir grafik dili kullanarak çekici hale getiren link burada ve bu yolla etkili iletişim ortamı yaratan sanatçılardır.

Ajanda, günlük hayatta ya da iş dünyasında hemen herkesin kullandığı etkili bir planlama aracı. Her ne kadar gelişen teknolojiler sayesinde notlarımızı bilgisayara, tabletlere ya da akıllı telefonlara kaydetmeye başlamış olsak…

Bir renkten başka bir renge kademeli olarak geçişe gradient advertisementı verilir. Lineer gradient’te bir renkten diğerine geçiş yapılırken radyal gradient’te bir renk merkezdedir ve diğer renk onu çevreler.

Kurum Kimliği: Bir kurumun ya da şirketin kartvizit, yazışma, iş gazetesi gibi kâğıt baskı dokümanlarında sürekli aynı stili kullanmasıyla oluşan ve diğer şirketlerden ayrılmasını sağlayan imaj.

Buna ek olarak ekrandan basılı çıktıya kadarki süreçte renk kalibrasyonu aracılığıyla tutarlılığı daha kolay sağlayabilirsiniz. Ofset baskı ve dijital baskı arasındaki farklar nedir diye merak ederseniz, linkteki yazımızı okumadan geçmeyin.

Asimetri: Simetrinin tersine, birbirine benzemeyen ya da az parçaların, orantısızlığına dayanan, optik ağırlık merkezini kaybetmeden dinamik bir biçimde bir araya gelmesiyle oluşan yapıya denir.

Dekstrın: Mısırın 200 derecede kaynatılmasıyla elde edilen zarf ve pul arkalarında kullanılan çabuk kuruyan bir yapıştırıcıdır.

Grafik çalışmalarınızı CDR dosya formatında kaydettiğinizde , baskı için uygun bir yapıda kaydetmiş olursunuz. Kayıt sırasında CMYK renk modunda kaydettiğinize emin olunuz.

Yazıların kağıt ve ekran üzerinde belli kurallara göre yerleştirilmesi ve özellikle de yazının okunabilirliğini sağlama sanatı diyebiliriz tipografi için. Tipografi hem bir yöntem hem de bir tarzdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *